Populārākie produkti

Pieejams uzreiz

Filtri

Faktori, kuriem jāpievērš uzmanība, izvēloties jumta seguma materiālu

 

Izvēloties materiālu mājas jumta sakārtošanai, jums jāpievērš uzmanība šādiem pārklājuma parametriem:

 • Izturība;
 • Izolācijas īpašības;
 • Svars;
 • Moduļa izmēri;
 • Uzstādīšanas sarežģītība;
 • Cenu amplitūda;
 • Izskats;
 • Drošība;
 • Videi draudzīgums.

 

Jumta seguma izturība

 

Jumta izturība tieši ir atkarīga no tā materiāla īpašībām, no kura tiek izgatavots jumta segums. Jumtus, kas izgatavoti no keramikas un kompozītmateriālu dakstiņiem, raksturo maksimālā izturība (35-50 gadi) - tie ir vāji jutīgi pret mehānisku nodilumu un ilgu laiku saglabā sākotnējo izskatu. Segumi, kuru pamatā ir bitumens, kalpos nedaudz mazāk: mīksts jumts (15-30 gadi) un ondulīns (15 gadi). Metāla jumti (profilēta loksne, metāla dakstiņi) ir pakļauti korozijai, tie nostāvēs apmēram 10 gadus.

 

Jumta seguma izolācijas īpašības

 

Pareiza jumta seguma izvēle lielā mērā ir atkarīga no tā, cik veiksmīgi tas pasargās māju no nokrišņiem, aukstuma un svešām skaņām. Ja jumta segums slikti aizsargā no ārējās ietekmes, tad būs nepieciešama lielāka siltuma, mitruma un skaņas izolācija. Labākās izolācijas īpašības piemīt keramikas un bitumena materiāliem (dakstiņi, ondulīns, elastīgie jumtas segumi), nedaudz sliktāki šajā ziņā ir metāla jumti, kas izgatavoti no profilētas loksnes un metāla dakstiņiem.

 

Jumta seguma svars

 

Materiāla svars ir viens no būtiskākajiem parametriem, kam jāpievērš uzmanība, izvēloties jumtu. Jumta segumi kopā ar jumta konstrukciju (spāru sistēma, latojums) rada nopietnu slodzi uz mājas pamatiem un nesošajām sienām. Šī ietekme pastiprinās ziemā sniega slodzes dēļ. Ir arī vērts apsvērt jumta uzstādīšanas īpatnības: dažiem materiāliem ir nepieciešama pakāpeniska latošana, bet citiem - cieta latošana, kas papildus padara visu jumta seguma konstrukciju smagāku, padarot tās uzstādīšanu grūtāku un dārgāku.

Vieglākais jumta segums ir Onduline, nedaudz smagāks - profilētās loksnes un metāla dakstiņi. Jumtiem, kas pārklāti ar ruberoīdu un mīkstiem dakstiņiem, ir lielākais svars, jo tiem ir nepieciešams uzstādīt cietu skaidu plākšņu pamatni. Masīvākais jumts ir izgatavots no keramikas dakstiņiem – gan paša materiāla svars ir diezgan nopietns, gan spāres konstrukcijai jābūt izturīgai.

 

Jumta moduļa izmēri

 

Jumta seguma moduļa formāts ir nianse, kas bieži tiek ignorēta, lai gan tā ir ļoti svarīga, meklējot atbildi uz jautājumu: “kā izvēlēties pareizo jumtu”. Jumta seguma elementa izmēri ietekmē uzstādīšanas darbu sarežģītību un izmaksas, kā arī materiālu transportēšanas darbietilpību. Tas ir būtisks punkts, ja jumtam ir sarežģīta, salauzta vai rādiusa konfigurācija. Lai samazinātu atkritumu daudzumu, uzstādot segumu, priekšroka tiek dota nevis lokšņu, bet elastīgiem un gabalveida pārklājumiem: mīkstie jumta segumi, keramikas dakstiņi, ruberoīds.

 

Jumta uzstādīšanas sarežģītība

 

Jumta uzstādīšanas sarežģītība ir atkarīga no jumta materiāla svara, formāta un īpašībām. No visa pārklājumu saraksta onduline ir visvieglāk uzstādīt - tas ir viegls, viegli sagriežams un tā moduļi ir maza izmēra. Ir nedaudz grūtāk salikt profilētās loksnes un metāla dakstiņus. Ir arī diezgan dārgi un sarežģīti sakārtot jumtu, kas ir izgatavots no gabalmateriāliem: keramikas un elastīgajām dakstiņiem, kurām nepieciešams uzstādīt cietu pamatni un nostiprināt katru atsevišķo pārklājuma elementu.

 

Jumta materiāla cena

 

Jumta kopējās izmaksas veido daudzi parametri - šeit svarīga ir jumta seguma un papildu elementu (kores, karnīzes, ielejas, aizbāžņi) cena, spāres sistēmas uzstādīšanas un pašas pamatnes uzstādīšanas darbietilpība. Dažreiz jumts, kas izgatavots no budžeta materiāla beigās ir daudz dārgāks par paredzamo summu. Būtībā tas ir saistīts ar papildu sloksnēm, kas tiek pārdotas atsevišķi, dārgu uzstādīšanas darbu un ievērojamu atkritumu daudzumu.

 

Mājas jumta dizains

 

Mājas jumts ir nozīmīgas platības arhitektūras elements, liels krāsu plankums, kas aktīvi piedalās lauku apvidus ainavu kompozīcijā. Tāpēc, izvēloties jumtu, ņem vērā to, kā pārklājuma nokrāsa, konfigurācija un faktūra tiks apvienota ar mājas fasādēm, dabisko vidi, saimniecības ēku un norobežojošo konstrukciju izskatu. Pēc formas jumta segumi parasti tiek sadalīti:

 • gluda (ruberoīds, profilētā loksne);
 • dakstiņi (keramikas, elastīgās un metāla dakstiņi);
 • viļņveida (bezazbesta šīferis, onduline).

 

Starp šīm iespējām ir jāizvēlas jumts, kas vislabāk atbilst mājas stilam.

 

Jumta drošība

 

Droša jumta izvēle ir viegli atrisināma problēma, jo potenciāli draudi ir tikai sniegs ziemā un zibens spērieni. Ja aplūkojam jumta segumus šajā griezumā, tad tie visi pilnībā aiztur nokrišņus uz savas virsmas un pretstatā elektriskajam izlādei, izņemot metāla segumus: profilētās loksnes un metāla dakstiņi, salocīti un vara jumti. Lai nodrošinātu drošību, šādi jumti ir aprīkoti ar speciāliem sniega turētājiem, novietojot tos potenciāli bīstamās vietās, un arī ar zibensnovedējiem. Ugunsdrošības ziņā gandrīz visi jumta segumi diezgan labi pretojas sadegšanai, izņemot bitumenu. Lai gan elastīgais jumta segums ietver bitumenu un degošus polimērus, dekoratīvs minerālu šķembu slānis var apturēt uguns izplatīšanos. Onduline celulozes šķiedrām ir līdzīga loma.

 

Jumta materiālu videi draudzīgums

 

Lielākā daļa mūsdienu jumta materiālu ir videi draudzīgi. Izņēmums ir azbestcementa šīferis, kura ražošanā tiek izmantots kancerogēns amfibola azbests. Iekšzemes šīferis, kas izgatavots no hrizotilazbesta, nerada draudus cilvēku veselībai.

 

Jumta seguma veidi

 

Mūsdienās tiek plaši izmantoti šādi jumta seguma veidi:

 • Metāla jumta segumi;
 • Mīkstie bitumena dakstiņi;
 • Bitumena loksnes;
 • Cementa-smilšu dakstiņi;
 • Keramika;
 • Kompozītmateriāls;
 • Pvc jumta segumi;
 • Šīferis.

 

Mūsdienās metāla jumta segumi tiek uzskatīti par slavenāko materiālu, ko klienti labprāt izvēlas. Tas tiek pasniegts plašā krāsu diapazonā, tāpēc var ērti izvēlēties gandrīz jebkuru stilu un papildināt kopējo dizainu. Metāla jumta segumi ir cinkotas loksnes ar dažādu formu, tie atšķiras arī ar tērauda biezumu. Izmaksas atšķiras atkarībā no faktūras un veida. Jo lielāks ir tērauda biezums, jo labāk - uzstādīšanas laikā materiāls netiks saliekts un nezaudēs savu formu. Materiāla kalpošanas laiks ir aptuveni 50 gadi. Neaizmirstiet, ka stiprs lietus ir skaidri dzirdams zem metāla dakstiņiem, taču šo trūkumu novērš augstas kvalitātes izolācija un biezs izolācijas slānis.

Mīkstie bitumena dakstiņi arī ir plaši izplatīti tirgū. Tie izceļas ar uzstādīšanas vieglumu, kā arī ar plašu tekstūras, krāsu, dizaina mainīgumu. Cenu diapazons ir tikpat plašs kā celtniecības materiāla mainīgums. Šī jumta seguma priekšrocība ir tā, ka tas ir ideāli piemērots sarežģītām jumta konstrukcijām un viegli saliecas. Elastīgiem dakstiņiem ir labas skaņas izolācijas īpašības, taču ja tās ir novietotas uz cieta pamata, kas palielina jumta seguma un gāzbetona mājas kopējās izmaksas.

Runājot par strukturālo shēmu, mīkstajiem dakstiņiem ir nepieciešama vienmērīga pamatne (cieta pamatne), tāpēc tās novieto uz OSB vai saplākšņa. Vēl viena priekšrocība ir tā, ka uzstādīšanas laikā nav nepieciešama hidroizolācija. Caur šo pārklājumu ir daudz vieglāk izvadīt skursteni, tikai iepriekš jāplāno visi izejas punkti.

Lai bitumena jumts kalpotu ilgu laiku, ir vienkāršs padoms: ir svarīgi, lai no jumta neizplūst spēcīga bitumena smaka. Ja nepatīkama smaka pastāv, tas nozīmē, ka pārklājumam ir pievienots mākslīgi novecojis bitumens.

 

Vēl viens jumta seguma veids- gofrētas bitumena loksnes (Onduline zīmola pārstāvis) - viens no lētākajiem. Materiāls uz celulozes bāzes, kas ir piesūcināts ar bitumenu. To ir viegli uzstādīt, tas ir mazs, taču tam ir dizaina ierobežojumi. Dārznieki un vasarnīcu iedzīvotāji Onduline izvēlas kā lētu, praktisku un skaistu materiālu savā kategorijā.

 

Valcētais jumta segums (tērauda loksnes) ir visuzticamākais un izturīgākais jumts no visiem zināmajiem veidiem. Šajā gadījumā tiek izmantota speciālā ražošanas tehnoloģija. Tā rezultātā jumts ir pēc iespējas hermētiskāks. Tērauda jumta izgatavošanas materiāls nav dārgs, taču grūtības slēpjas pašas konstrukcijas uzstādīšanā - ir maz meistaru, kas spēj veikt darbu saskaņā ar visiem noteikumiem, un, ja ir meistars, tad viņa darba izmaksas ir augstas. Bet, ja vēlaties iegūt izturīgu jumtu, jums nevajadzētu atteikties.

Jumta dakstiņi ir skaists, izturīgs materiāls ar bagātu vēsturi. Vienīgais trūkums ir liels svars, tādēļ ir jānostiprina spāru sistēma, ja ir nolemts izmantot šo konkrēto jumta segumu.

Bezazbesta šīferis kā jumta apdare mūsdienās tiek izmantots arvien retāk, jo ir parādījušies mūsdienīgi materiāli. Šīferis ir trausls un smags, viegli salūst, un to izvēlas tikai tad, ja zemā jumta cena ir prioritāte. Taču bezazbesta šīfera ieklāšana nav tik viegla. Tā trauslums atstāj nospiedumu uz izmantotā materiāla daudzumu: uzstādīšanas laikā bezazbesta šīferis bieži saplīst. 

Apkopojot, jāatzīmē, ka, būvējot privātmājas, tādu vieglu materiālu kā metāla, onduline vai bitumena dakstiņu izvēle ir ērts un izdevīgākais pirkums jebkurā mājas celtniecības posmā. Dārgi un smagi celtniecības materiāli - keramikas vai cementa-smilšu dakstiņi var atņemt ievērojamus līdzekļus, pērkot, un vienlaikus prasīt pienācīgu spāres sistēmas pastiprināšanu. 

Tikai izvēloties jumta segumu kompleksā, pievēršot uzmanību katram faktoram un personīgi nosakot sev prioritātes - cena, uzstādīšanas vieglums, svars – var viegli izvēlēties vienīgo pareizo variantu, kas pasargās jumtu no lietus, vēja un sniega uz ilgu laiku, kā arī pasargās arī visu mājas struktūru. Un noteikti ir vērts apskatīt tirgū atzītus ražotājus (jumta segumi toode, ruukki jumta segumi, rannila jumta segumi, cembrit bezazbesta šīferis), kuru izstrādājumu kvalitāte ir apstiprināta ar laiku un daudziem apmierinātiem klientiem.