Acer Aspire 3 A315-24P-R9JB AMD Ryzen 3 7320U Laptop 15.6", 1920x1080px, 512GB, 8GB, Windows 11 Home, Silver (NX.KDEEL.00C)
SKU
492401
Ean
Out of stock
Shipping methods:
Self-pickup - Uriekstes 4a |
Receive from 18. till 20. May
Manufacturer
Acer
Computer type
Biznesam, Izglītībai un mājām
Series
Aspire 3
Serial code
A315-24P-R9JB
Screen size (inches)
15.6
Screen resolution
1920x1080px
Screen type
IPS
Screen resolution type
Full HD
Front camera
Processor series
AMD Ryzen 3
Processor model
7320U
Processor frequency
2.4 GHz
Processor boost mode frequency
4.1 GHz
Number of cores
4
Processor Threads
8
Random access memory (RAM)
8GB
Type of RAM
DDR5
Hard drive
512GB
Video card
AMD Radeon
Video card type
Iebūvēta
Operating system
Windows 11 Home
Keyboard language
Angļu / Krievu
Keyboard lighting
Wi-Fi
Wi-Fi standard
802.11ax
Bluetooth
Built-in microphone
Sound card
Number of HDMI ports
1
Number of USB Type-C ports
1
Number of USB 3.2 ports
2
Audio output
Optical CD drive
Number of battery cells
3
Warranty (years)
2
Battery warranty
Weight (kg)
1.8kg
Manufacturer page
www.acer.com
Svītrkods
Details
Aspire 3 Laptop - A315-24P.
Audio-In
Audio-Out
Battery cells
3 cells
Bluetooth
Yes
Built-in WebCam
Yes
Category Code
NB
Clock speed
2400 MHz
Colour
Pure Silver
CPU Family name
Ryzen 3
CPU Model Number
7320U
Depth
238.76 mm
Description
Aspire 3 Laptop - A315-24P.
Full Description Line
Aspire 3|A315-24P-R9JB|CPU Ryzen 3|7320U|2400 MHz|Screen 15.6|Resolution 1920x1080|Screen type IPS|RAM 8GB|DDR5|SSD 512GB|Graphics Integrated|VGA card AMD Radeon Graphics|Integrated|Keyboard ENG/RUS|3 cells|1xHDMI|1xAudio-In|1xAudio-Out|2xUSB 3.2|1xUSB-C|Wireless LAN 802.11ax|Bluetooth|Microphone Built-in|Speakers|WebCam|Windows 11 Home|Pure Silver|Width 362.96 mm|Height 18.79 mm|Depth 238.76 mm|Weight 1.8 kg
Grafics controller
Integrated
Graphics memory
Integrated
HDMI
Height
18.79 mm
KB language
ENG/RUS
Memory (RAM)
8GB
Memory type
DDR5
Microphone
Built-in
Native resolution
1920x1080
NB Family name
Aspire 3
ODD type
none
Operating System
Windows 11 Home
Product line
Consumer
Product model code
A315-24P-R9JB
Screen size
15.6
Screen type
IPS
Shipping box quantity
Speakers
SSD Capacity
512GB
Unit Brutto Volume
0.01008 cubm
Unit Gross Weight
2.56 kg
Unit Net Weight
1.8 kg
USB 3.2
USB-C
Vendor Homepage
www.acer.com
VGA card
AMD Radeon Graphics
Width
362.96 mm
Wireless LAN
802.11ax
Audio-In
Audio-Out
Battery cells
3 cells
Built-in WebCam
Category Code
NB
Clock speed
2400 MHz
Colour
Pure Silver
CPU Family name
Ryzen 3
CPU Model Number
Depth
238.76 mm
Description
Full Description Line
Grafics controller
Graphics memory
HDMI
Height
18.79 mm
KB language
ENG/RUS
Memory (RAM)
Memory type
Microphone
Built-in
Native resolution
1920x1080
NB Family name
ODD type
none
Product line
Consumer
Product model code
A315-24P-R9JB
Screen size
Shipping box quantity
Speakers
SSD Capacity
Unit Brutto Volume
0.01008 cubm
Unit Gross Weight
2.56 kg
Unit Net Weight
USB 3.2
USB-C
Vendor Homepage
VGA card
AMD Radeon Graphics
Width
362.96 mm
Wireless LAN
*Translated using automatic translation tool
Reviews
Write a review for: Acer Aspire 3 A315-24P-R9JB AMD Ryzen 3 7320U Laptop 15.6", 1920x1080px, 512GB, 8GB, Windows 11 Home, Silver (NX.KDEEL.00C)