SKU
492758
Ean
Out of stock
Shipping methods:
Self-pickup - Uriekstes 4a |
Receive from 18. till 20. May
Manufacturer
Lenovo
Computer type
Biznesam, Izglītībai un mājām
Series
ThinkPad
Serial code
T16 (Gen 2)
Screen size (inches)
16
Screen resolution
1920x1200px
Screen type
IPS
Screen resolution type
FHD+
Screen surface
Matēts (Anti-Glare)
Front camera
Camera type
FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter
Processor series
Intel Core i7
Processor model
i7-1355U
Processor frequency
P-core 1.7 GHz; E-core 1.2 GHz
Processor boost mode frequency
P-core 5.0 GHz; E-core 3.7 GHz
Number of cores
10
Processor Threads
12
Random access memory (RAM)
32GB
Type of RAM
DDR5
RAM clock speed
5200 MHz
Hard drive
512GB
Hard disk type
SSD
Video card
Intel Iris Xe
Video card type
Iebūvēta
Operating system
Windows 11 Pro
Keyboard language
Angļu
Keyboard lighting
Wi-Fi
Wi-Fi standard
802.11ax
Bluetooth
Bluetooth Generation
5.1
Fingerprint reader
Built-in microphone
Sound card
LAN (RJ-45)
1
Number of HDMI ports
1
Number of USB 3.0 Type A ports
2
Optical CD drive
Battery capacity (Wh)
52.5 wh
Warranty (years)
3
Battery warranty
Svītrkods
Details
Gross depth (mm)
361.9
Gross height (mm)
20.5
Gross weight (kg)
2.25
Gross width (mm)
Net weight (kg)
1.67
Quantity in package
1.00 pcs
Paper/cardboard (g)
500
Plastic (excluding PET) (g)
80
Tare weight (kg)
0.58
Ti weight (kg)
0.18
Volume (m3)
Classification of battery
CL126:NE:2016-12-09
Composition of battery
CL127:KT:2016-12-09
Type of battery
Accumulator
Built-in battery
Yes
EEIA tax
Yes
WEE classification
CL109:2:2017-04-01
Pallet quantity
444 pcs
Screen size
16 in
Display surface
Anti-glare
Ethernet LAN (RJ-45) port quantity
Internal memory type
Soldered DDR5-5200
Product color
Black
Multi-core type
10
HD type
WUXGA
Wi-Fi standards
802.11ax
Processor type
Intel Core i7
Camera
Operating system
Windows 11 Pro
Keyboard language
English
HDMI port quantity
Fingerprint reader
Yes (Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button)
Bluetooth version
5.1
Optical drive type
No Optical drive
USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
Data carrier
SSD
Warranty
36 month(s)
Processor
i7-1355U
Producer product name
T16 (Gen 2)
Producer product family
ThinkPad
Panel type
IPS
Battery capacity
52.5 watt-hour
Processor boost frequency
P-core 5.0; E-core 3.7 GHz
Processor frequency
P-core 1.7; E-core 1.2 GHz