prof.logo

Saules paneļi - pārspīlēti solījumi vai realitāte?

otrdiena, 2024. gada 30. jūlijs
Saules paneļi - pārspīlēti solījumi vai realitāte?

Saules paneļi ir ierīces, kas pārvērš saules gaismu elektrībā, izmantojot fotovoltaisko efektu. Tos veido pusvadītāju materiāli, parasti silīcijs, kas absorbē saules starus un atbrīvo elektronus, radot elektrisko strāvu.

Saules paneļu izmantošana palīdz samazināt elektroenerģijas izmaksas un veicina ilgtspējīgu enerģijas ražošanu, kas ir būtiska, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām.

Šī ierīce, kas pārvēš gaismu elektrībā ir raisījusi sabiedrībā dažādas emocijas, viedokļus un intereses.

prof.lv ir apkopojis aktuālākos jautājumus un turpmāk rakstā dos iespēju iepazīties ar atbildēm. 

Kādus piesardzības pasākumus veikt, lai pasargātu saules paneļus no dabas ietekmes, piemēram, lielgraudu krusa, vētra u.c.? 

Varam novērot, ka pēdējo gadu laikā ar Latvijas teritoriju skar dažādas dabas stihijas, kas negatīvi ietekmē turpmāko darbību veikšanu. 

Ņemot vērā, ka saules paneļi tiek uzstādīti vietās, kur ir brīva un plaša apkārtējā vide, tie tiek pakļauti īpaši augstai stihiju ietekmei, piemēram, lielgraudu krusa vai vētra. 

Ko darīt, lai pasargātu saules paneļus no dabas ietekmes? 

  1. Iegādes laikā izvēlēties īpaši izturīgus saules paneļus – daži saules paneļi ir īpaši izstrādāti, lai izturētu smagus laikapstākļus. Izvēlieties paneļus, kuriem ir augsta krusas izturības klase.
  2. Aizsargpārklājumi – uz paneļiem var uzklāt aizsargpārklājumus vai izmantot īpašus krusas tīklus, lai pasargātu tos no bojājumiem.
  3. Paneļu montāžas leņķis – pareizi uzstādīti paneļi ar nelielu slīpumu var samazināt krusas radītos bojājumus.
  4. Regulāra pārbaude un uzturēšana – pārbaudiet paneļus regulāri un veiciet nepieciešamos remontdarbus, lai nodrošinātu to ilgmūžību.

Kā pareizi utilizēt saules paneli? 

Izlietotu saules paneļu utilizācija ir būtiska, lai mazinātu vides piesārņojumu un nodrošinātu vērtīgu materiālu atkārtotu izmantošanu, veicinot ilgtspējīgu enerģijas ražošanu.

Saules paneļu utilzācija ir iespējama šādos veidos:

  1. Pārstrāde – saules paneļus var pārstrādāt. Specializētas saules paneļu firmas nodrošina saules paneļu pārstrādi, kur tiek atdalīti un pārstrādāti stikli, metāli un citi iekārtā esošie materiāli. 
  2. Atgriešana pie ražotāja – daži paneļu ražotāji piedāvā atgriešanas un pārstrādes iespējas.
  3. Elektronisko atkritumu pārstrāde – Latvijā ir atrodami īpaši centri elektronisko atkritumu savākšanai un pārstrādei, kur var nodot saules paneļus.

Vai saules paneļi ilgtermiņā ir energoefektīvi? 

Jā, saules paneļi ilgtermiņā ir energoefektīvi. Lielākā daļa saules paneļu ir izstrādāti, lai kalpotu vismaz 25-30 gadus. Sākotnējās investīcijas atpelnās, samazinot elektrības rēķinus, un pēc aptuveni 5-10 gadiem (atkarībā no uzstādīšanas izmaksām un saules paneļu efektivitātes) paneļi sāk ražot bezmaksas enerģiju.

“Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis uzsver: “Saules paneļi uz privātmājas jumta vairs nav retums. Interese kļūt par zaļās enerģijas ražotāju mājsaimniecību vidū arvien pieaug. Tā ir iespēja gan pasargāt savu maciņu no elektrības cenu svārstībām biržā, gan ietaupīt elektrības izmaksas, vienlaikus būt arī videi un klimatam draudzīgam. [..]”

Avots: Klimata un enerģētikas ministrijas raksts Saules paneļi – luksuss vai pieejama iekārta, ko varam atļauties?

“Viens no saules paneļu popularitātes pieauguma iemesliem ir to darbības principa ilgtspēja – saules paneļu kalpošanas ilgums pārsniedz 25 gadus. Turklāt 25. gadā paneļu darbības efektivitāte saglabājas vismaz 80 % apmērā. Saules paneļi – tā ir iespēja ražot un lietot zaļu elektroenerģiju, kā arī palielināt neatkarību no svārstīgajām elektroenerģijas cenām.”

Avots: Swedbank Saules paneļi – cik aktuāli un izdevīgi tie ir šobrīd?

Vai saules paneļa uzstādīšana piesārņo dabu, ietekmē koku izciršanu un dabas izpostīšanu?

Saules paneļu uzstādīšana un darbība rada minimālu ietekmi uz vidi:

  1. Ražošanas process – paneļu ražošana prasa enerģiju un izejvielas, bet mūsdienu tehnoloģijas cenšas samazināt šo procesu ietekmi.
  2. Uzstādīšanas vieta –uzstādot paneļus, dažreiz var būt nepieciešams veikt platības iekopšanu vai pielāgošanu, bet to var minimizēt, izvēloties jau izmantotas vai mazāk vērtīgas zemes platības.
  3. Darbība – paneļu darbība nerada piesārņojumu, izņemot elektrisko atkritumu pārvaldību dzīves cikla beigās.

Vai saules paneli ir iespējams apdrošināt? 

Jā, Latvijā ir iespējams apdrošināt iegādātos saules paneļus, tādējādi nodrošinot savu sirdsmieru un pasargās no neparedzētiem tēriņiem. 

Minēsim piecus populārākos iemeslus, kādēļ saules paneļi tiek apdrošināti:

  1. aizsardzība no negaidītiem bojājumiem;
  2. saules paneļu kā investīciju aizsardzība;
  3. izdevīgi remonti;
  4. miers prātam;
  5. papildus garantijas. 

Kādos gadījumos var tikt segti zaudējumi?

  1. vētras vai spēcīga vēja nodarīti zaudējumi;
  2. zibens spēriena un citu laika apstākļu radīti bojājumi;
  3. trešo pušu radīti zaudējumi (zādzība, vandālisms, ļaunprātīgi bojājumi);
  4. elektrības sprieguma svārstību radīti bojājumi;
  5. uguns radīti zaudējumi;
  6. bojājumi, kas radušies, uzkrītot kokam vai zariem;
  7. meža dzīvnieku radīti bojājumi;
  8. citi apdrošināšanas gadījumi.

Kāpēc Floridā netiek izmantoti saules paneļi? 

Zināms, ka Florida tiek saukta par “Saules pilsētu”, bet aktuāls jautājums – kādēļ saules pārpilnā pilsētā netiek izmantot saules paneļu un tam ir vairāki iemesli. 

  1. Lielie uzņēmumi bieži dominē tirgū, kavējot konkurenci, patērētāju izvēles iespējas un nozares attīstību. Tas notiek arī ar enerģijas uzņēmumiem Floridā.
  2. Floridas saules enerģijas politika atpaliek no citiem štatiem: tai nav noteikumu par atjaunojamās enerģijas izmantošanas kvotām un nav atļauti elektroenerģijas pirkšanas līgumi, kas citur ir veicinājuši ieguldījumus saules enerģijā.
  3. Floridas likumi skaidri aizliedz vietējām iestādēm, tostarp māju īpašnieku asociācijām, aizliegt saules paneļus. Tomēr noteiktas prasības attiecībā uz dizainu un izskatu, piemēram, vēsturiskajos rajonos, var būt atļautas.

Vienlaikus vērojot pozitīvo, plānojot vairāk saules enerģijas centru, FPL savā jaunākajā 10 gadu prognozē, kas iesniegta Floridas Sabiedrisko pakalpojumu komisijai, paredz, ka līdz 2032. gadam saules enerģija veidos 35% no uzņēmuma elektroenerģijas ražošanas.

Latvijas saules paneļu tirgus

Saules enerģijas izmantošana Latvijā pēdējos gados ir strauji augusi.

  1. Kopš 2010. gada saules paneļu uzstādītā jauda Latvijā ir ievērojami palielinājusies.
  2. Arvien vairāk mājsaimniecību izvēlas uzstādīt saules paneļus, lai samazinātu elektrības izmaksas un kļūtu energoneatkarīgākas.
  3. Arī uzņēmumi un rūpniecības objekti aizvien biežāk izvēlas saules enerģiju.
  4. Latvijas valdība ir ieviesusi dažādas atbalsta programmas, lai veicinātu atjaunojamās enerģijas, tostarp saules enerģijas, izmantošanu.

“2023.gada rudenī viens no Latvijā vadošajiem pārtikas ražotājiem "Orkla Latvija" uzstādījis saules paneļus uz šokolādes ražotnes "Laima" jumta, tādējādi nodrošinot aptuveni 1/4 daļu no ražošanā nepieciešamā elektroenerģijas pašpatēriņa. Investējot 255 tūkstošus eiro atjaunīgās enerģijas ražošanas projektā, plānots gadā saražot 287 MWh zaļās elektroenerģijas, nosedzot 25% no uzņēmuma kopējā patēriņa. Gada laikā saražotā zaļā enerģija ļaus samazināt CO2 izmešus 136 tonnu apmērā, kas atbilst aptuveni 190 koku iestādīšanai.” 

Avots: latvenergo.lv

Pieejamais atbalsts saules paneļu uzstādīšanai no Klimata un enerģētikas ministrijas:

Avots: kem.gov.lv

Saules paneļi piedāvā ilgtspējīgu un ekonomisku enerģijas risinājumu, taču ir svarīgi saprast to aizsardzību, utilizāciju un ietekmi uz vidi. 

prof.lv tic, ka veicinot inovācijas un atbalsta politiku, mēs varam sekmēt zaļākas nākotnes veidošanu.

Skatīt vairāk