prof.logo

Vērtīgi ieteikumi tiem, kas plāno būvēt vai iegādāties siltumnīcu

trešdiena, 2018. gada 21. februāris
Vērtīgi ieteikumi tiem, kas plāno būvēt vai iegādāties siltumnīcu

Doma par savu siltumnīcu, kur izaudzēt salātus, gurķus, tomātus un dažādus citus augus, ir ļoti vilinoša. Mūsu klimata apstākļos ir iespēja izvēlēties – veidot siltumnīcu, kuru var izmantot tikai siltajā gada sezonā, vai arī plānot ko nopietnāku, proti, ar apkuri un apgaismojumu, lai augus un puķes būtu iespējams uzturēt arī ziemas periodā.

Pirms pieņem lēmumu par siltumnīcas iegādi vai būvniecību, šeit būs jautājumi, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību:

  • Cik liela siltumnīca tev ir nepieciešama? Ja patiešām esi nolēmis, ka vēlies savā piemājas teritorijā ierīkot siltumnīcu, izvēlies tādu, kas atbilst dārza izmēram. Lai arī kādam lielumam tu dotu priekšroku, ņem vērā, ka tā ātri piepildīsies. Tieši šī iemesla dēļ, prātīgākais variants ir apjomīgākas siltumnīcas iegāde, jo, pretējā gadījumā, tev nāksies domāt par to, kā šo objektu paplašināt, kas, attiecīgi, prasīs papildus līdzekļus.
  • Siltumnīcas apsildīšana. Neizmantojot nekādu apkures sistēmu, tu siltumnīcu varēsi izmantot tikai gada siltajā sezonā, tādēļ, ja plāno stādīt tropiskos augus vai nodarboties ar augļu, dārzeņu un ziedu audzēšanu arī ziemā, apkurei ir svarīga loma. Mūsdienās ir pieejami dažādi risinājumi – elektriskā, gāzes un cita veida apkures sistēma, kura jāizvēlas pēc savām vajadzībām un iespējām. Elektriskās apsildīšanas sistēmas priekšrocība ir tās lietošanas ērtums, kā arī nav nepieciešama papildus ventilācija, taču ir jāuzmanās, lai netiktu pārtraukta elektroenerģijas piegāde, pretējā gadījumā, siltumnīcā esošie augi nosals. Apsildīšanas izmaksas ietekmē arī izvēlētais siltumnīcas klājums, kura materiālus apskatīsim turpinājumā.
  • Siltumnīcas klājuma materiāls. Šis ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kam jāpievērš uzmanība, jo atbilstoša materiāla izvēle ietekmēs ne tikai kopējās izmaksas par siltumnīcu, bet arī tās izturību nākotnē. Mūsdienās ražotāji piedāvā dažādus materiālus, kuri atvieglo dažādu puķu utt. audzēšanu arī aukstā laikā. Vadoties pēc savām vajadzībām un budžeta, tu vari izvēlēties stikla šķiedras, polikarbonāta un polietilēna plēves klājumu.
  • Gaisma. Arī šim faktoram ir īpaši svarīga loma. Tev jārēķinās ar to, ka siltumnīcā esošajiem augiem nepieciešams pēc iespējas vairāk gaismas, tajā pašā laikā šī būve nedrīkst atrasties tiešas saules staru ietekmē, jo tad augi ātri vien tiks sabojāti.
  • Siltumnīcas konstrukcijas rāmja materiāls. Tas veido siltumnīcas formu un notur to nemainīgu dažādos laika apstākļos, arī stiprā vējā, lietū un sniegā. Protams, jāņem vērā, ka tam nepieciešama regulāra uzturēšana. Mūsdienās iespējams izvēlēties no dažādiem materiāliem. Kā viens no populārākajiem un iecienītākajiem ir dabīgais koks, taču arī alumīnijs, cinkots tērauds un PVC jeb polivinilhlorīds ir pietiekami populāri un izturīgi.
  • Siltumnīcas pamats. Vai tev tas nepieciešams? Tavai siltumnīcai nav obligāti jābūt cietam, betona pamatam, taču ir jauki, ja starp ailēm, kurās atrodas augi, ir stingra virsma, pa kuru pārvietoties. Ir iespējams izmantot betona klājumu, taču tad būs vajadzīgs arī ierīkot ūdens novadīšanas sistēmu, kā arī jārēķinās, ka mitra pamatne kļūst slidena. Ja ir vēlme, pamatā var atstāt zemi, kurai pa virsu izveido un uzliek koka plātnes, lai būtu iespējams vieglāk pārvietoties.

Visbeidzot, pirms siltumnīcas būvēšanas, pārbaudi, vai tev ir nepieciešamās atļaujas to darīt. Padomā arī pat plauktiem, kastēm un citiem piederumiem, kuri nepieciešami puķu, dārzeņu utt. audzēšanai. Ja siltumnīcu nepieciešams celt vietā, kur to ietekmē atklāta saule, padomā par ēnošanas iespējām. Un, protams, svarīgi ņem vērā arī ūdens apgādes sistēmas ierīkošanas izmaksas, jo augi noteikti būs jālaista.