prof.logo
Popularitātes
Filtri

Produkti 1-24 no 526

Lapa

Produkti 1-24 no 526

Lapa

Kam pievērst uzmanību, izvēloties tvaika nosūcēju?

Tvaika nosūcēji, ļoti iespējams, nav pati pirmā sadzīves tehnikas ierīce, kas nāk prātā, domājot par virtuvi, taču šo ierīču loma ir neatsverama – tie ne tikai atbrīvo virtuvi no nepatīkamajām smakām, bet arī ievērojami uzlabo redzamību gatavošanas laikā. Bet, ļoti iespējams, pati galvenā tvaika nosūcēju funkcija ir virtuves atbrīvošana no tauku nosēdumiem; diezin vai Tu vēlētos, lai viss, kas nonāk tvaika nosūcējā, nonāk uz virtuvē esošajām mēbelēm un griestiem. Taču, lai tvaika nosūcējs pilnvērtīgi pildītu savu funkciju, tam jābūt piemērotam konkrētajai virtuvei. Lasi un noskaidro, kurš no visiem modeļiem ir piemērotākais Tavām vajadzībām!

Pirmais solis – saprast, kurš tvaika nosūkšanas veids derēs vislabāk

Šobrīd tvaika nosūcēji tiek iedalīti divās kategorijās – recirkulācijas vai uzsūcošie. Kāda ir to galvenā atšķirība? Recirkulācijas jeb tvaika nosūcēji ar filtru, kā priekšā pasaka to nosaukums, ir aprīkoti ar filtru (visbiežāk – ogles), un tie gaisu attīra, pēc tam to atgriežot virtuvē. Šis risinājums ir vienīgā opcija tajos mājokļos, kuros nav iespējams pievienoties mājas ventilācijas sistēmai (vai arī tāda mājā nav). Taču jārēķinās, ka šādu tvaika nosūcēju filtri ir regulāri jāmaina. Tas, cik bieži jāveic filtru nomaiņa, ir atkarīgs gan no filtra, gan tvaika nosūcēja parametriem, kā arī gatavošanas paradumiem.

Uzsūcošie tvaika nosūcēji savukārt gaisu, kas tajos tiek iesūkts, izvada ventilācijas caurulē. To galvenā priekšrocība ir ērtā kopšana, taču jārēķinās, ka nosūcēju būs iespējams uzstādīt tikai tur, kur atrodas ventilācijas caurule. Protams, ceļu līdz ventilācijas izvadam iespējams pagarināt ar papildus caurules elementiem, tomēr šādā gadījumā katrs caurules metrs un līkums samazinās tvaika nosūcēja efektivitāti.

Kādi ir tvaika nosūcēju tipi?

Pēc tam, kad saprasts, kurš no nosūkšanas veidiem ir piemērotākais Tavai virtuvei, laiks iepazīties ar to tipiem. Lūk, galvenie no tiem:

  • Sienas tvaika nosūcēji – tiek piestiprināti pie sienas. Viena no populārākajām izvēlēm, jo gan ventilācijas caurule, gan plīts virsma lielākoties atrodas pie kādas no virtuves sienām. Turklāt tos ir salīdzinoši ērti kopt, kā arī šādi nosūcēji neaizņem daudz vietas;
  • Salas tvaika nosūcēji – tiek stiprināti virs plīts virsmām, kas atrodas tā dēvētajā salā. Pateicoties šo nosūcēju salīdzinoši lielajam izmēram, tie parasti ir ļoti efektīvi, kā arī izskatās eleganti;
  • Iebūvējamie tvaika nosūcēji – kā jau vari spriest pēc nosaukuma, šie nosūcēji tiek iebūvēti tiem paredzētā nišā (visbiežāk – skapī), un ikdienā iespējams redzēt tikai pašu darba virsmu;
  • Izvelkamie tvaika nosūcēji – arī šie nosūcēji lielākoties tiek iebūvēti, taču tiem ir izvelkams panelis, kuru gatavošanas laikā izvelk virs plīts virsmas. To priekšrocība ir nelielais izmērs, tāpēc šis risinājums ir ļoti piemērots virtuvēs ar salīdzinoši nelielu platību;
  • Tvaika nosūcēji bez izvada – šie ir jau pieminētie nosūcēji ar filtru, kas attīra gaisu un to atgriež virtuvē, nevis izvada pa ventilācijas cauruli;
  • Stūra tvaika nosūcēji – paredzēti uzstādīšanai virtuves stūrī;
  • Griestu tvaika nosūcēji – tiek novietoti pie pašiem virtuves griestiem. Īpaši ērts risinājums, ja virtuvē ir ļoti zemi griesti.

Katram no tvaika nosūcēju tipiem ir savas priekšrocības, taču, tos izvēloties, vērā obligāti jāņem virtuves specifika – izmērs, griestu augstums, plīts virsmas un mēbeļu novietojums, kā arī virtuves dizains..

Filtra veidi – daudz un dažādi

Viena no galvenajām tvaika nosūcēju sastāvdaļām ir to filtri – no tiem atkarīga ne tikai ierīču veiktspēja, bet arī kopšanas ērtums, jo filtrus regulāri jākopj un tie jāmaina. Kā jau pieminējām, recirkulācijas tvaika nosūcējiem lielākoties ir ogļu filtri, kurus parasti nepieciešams mainīt reizi 3-6 mēnešos (atkarībā no noslodzes, kā arī filtra un nosūcēja veida), vai arī akrila filtra, kas jāmaina biežāk (~reizi mēnesī).

Tiesa gan, filtri ir arī uzsūcošajiem tvaika nosūcējiem, kas tiek pievienoti pie ventilācijas caurules, taču šādā gadījumā filtrs parasti tiek izgatavots no tērauda vai alumīnija, un to regulāri nepieciešams mazgāt vai nu trauku mazgājamajā mašīnā (ja to atļauj konkrētais filtra modelis), vai arī ar rokām. Mazgāšana lielākoties jāveic vienu vai divas reizes mēneša ietvaros.

Filtrus laicīgi nenomainot vai nekopjot, tvaika nosūcējs darbosies neefektīvāk un skaļāk, turklāt palielinās risks nosūcēja filtram aizdegties. Savukārt, jo filtrs smalkāks, jo attiecīgi smalkākas daļiņas tas spēs aizturēt.

Kādi faktori obligāti jāņem vērā pirms tvaika nosūcēja iegādes?

Tvaika nosūcēja tips un filtra veids ir ļoti svarīgi parametri. Bet, lai ierīce kalpotu godam, uzmanība jāpievērš vēl virknei dažādu faktoru. Zemāk esam uzskaitījuši būtiskākos no tiem.

Tvaika nosūcēja izmērs

Nosūcējam izmēra ziņā vajadzētu būt kaut nedaudz, bet lielākam par plīts virsmu, lai tas spētu efektīvi savākt visus tvaikus. Ja tvaika nosūcējam atvēlētā vieta ir ļoti neliela, vari iegādāties arī ierīci, kas izmēra ziņā sakrīt ar plīts virsmu, bet, ja tvaika nosūcējs būs mazāks par plīts virsmu, tā darbības spējas būs ierobežotas, un viss tvaiks netiks nosūkts, nonākot uz virtuvē esošajām virsmām.

Nosūkšanas jauda

Praktiski ikvienam tvaika nosūcējam specifikācijā tiek norādīta tā nosūkšanas jauda jeb ražība; tā norāda, cik daudz kubikmetrus (m3) tvaika nosūcējs spēj attīrīt stundas laikā. Kā zināt, cik jaudīgs tvaika nosūcējs nepieciešams tieši Tavai virtuvei? Formula ir gaužām vienkārša – atliek vien telpas tilpumu (garums x platums x augstums metros) sareizināt ar 10. Piemēram, ja virtuve ir 3 metrus gara, 4 metrus plata, bet griestu augstums ir 2,5 metri, tās tilpums ir 30 kubikmetri, un tvaika nosūcēja ražībai vajadzētu būt vismaz 300 m3/h. Lielai daļai tvaika nosūcēju to jauda tiek norādīta amplitūdā, piemēram, no 120 līdz 500 kubikmetriem stundā – tas nozīmē, ka vājākajā režīmā tvaika nosūcējs filtrēs 120 kubikmetrus gaisa, bet intensīvākajā režīmā attīrīs 500 kubikmetrus. Nozīme ir arī nosūcēja veidam; piemēram, salas tipa tvaika nosūcēji nepieciešami jaudīgāki, jo gaiss tiek sūkts no visām telpas pusēm.

Trokšņu līmenis

Troksnis netraucē tvaika nosūcējam pildīt savas funkcijas, taču pašam ēst gatavotājam un pārējiem mājokļa iedzīvotājiem pārlieku skaļš tvaika nosūcējs var traucēt. Kopumā vērtējot – jo tvaika nosūcēji jaudīgāki, jo tie arī skaļāki, taču modernākiem modeļiem korpusa materiāls un uzbūve absorbē skaņu. Trokšņu līmenis tiek norādīts decibelos (dB) – jo to vairāk, jo skaļāk tvaika nosūcējs darbosies.

Materiāls, no kura izgatavots tvaika nosūcēja korpuss

Šim aspektam lielāka nozīme ir no izskata un kopšanas viedokļa, jo korpusa materiāls tvaika nosūkšanas efektivitāti būtībā neietekmē. Lielākoties tvaika nosūcēji tiek izgatavoti vai nu no nerūsējošā tērauda, vai alumīnija. Atsevišķas tvaika nosūcēju daļas tiek izgatavotas arī no stikla. Būtisks faktors, protams, ir virtuves kopējais dizains – svarīgi, lai tvaika nosūcējs telpā organiski iekļautos. Taču tas, no kāda materiāla ir tvaika nosūcēja korpuss, ietekmē arī tā kopšanu; alumīnija virsmu kopšana ir ļoti vienkārša, savukārt uz stikla un nerūsējošā tērauda daudz labāk pamanāmi pirkstu nospiedumi. Svarīgi izvēlēties arī konkrētajam nosūcēja korpusa materiālam piemērotu tīrīšanas līdzekli.

Kādus risinājumus iespējams atrast modernos tvaika nosūcējos?

Pirmkārt – vairākus darbības režīmus, kas ļauj pielāgot tvaika nosūkšanu konkrētajai situācijai. Gatavojot pavisam nelielu maltīti, nav vērts lieki tērēt elektroenerģiju un “piesārņot” virtuvi ar troksni, savukārt, kad gatavots tiek aktīvāk, svarīgi, lai būtu iespējams iestatīt optimālu tvaika nosūkšanas režīmu.

Otrkārt, moderni tvaika nosūcēji praktiski vienmēr ir aprīkoti ar kvalitatīvu apgaismojumu, lai ēdiena gatavošanas laikā būtu saredzama katra nianse. Halogēna lampas izceļas ar ļoti spožu gaismu, taču jārēķinās, ka tās izdala salīdzinoši lielu siltumu, savukārt LED spuldzes, kā jau zināms, ir ļoti energoefektīvas, kā arī tās uzkarst vien nedaudz. Ļoti noderīgi, ja tvaika nosūcējā esošā apgaismojuma intensitāti iespējams pielāgot.

Treškārt, daļā tvaika nosūcēju tiek iebūvēti sensori, kas spēj noteikt brīdi, kad ēst gatavošana ir beigusies – kolīdz viss tvaiks un smakas tiek savāktas, nosūcējs pats izslēgsies. Noderīga var būt arī tvaika nosūcēja tālvadības pults, kas īpaši noder tiem, kuri vienlaicīgi mēdz gatavot vairākus ēdienus, piemēram, cep gaļu un gatavo salātus. Līdz ar to Tev pat nav neieciešams atiet no galda, lai pēc nepieciešamības liktu tvaika nosūcējam darboties intensīvāk vai, tieši otrādi, darbības jaudu samazināt. Runājot par tvaika nosūcēju vadību – arī šajā aspektā iespējamas vairākas iespējas. Vienkāršākajos modeļos ierīci iespējams ieslēgt un kontrolēt ar pogu un slēdžu palīdzību, savukārt modernākajos modeļos iebūvēti skārienjutīgi paneļi. Tos ir ne tikai ērtāk izmantot, bet arī kopt, jo tauku daļiņām un netīrumiem nav kur iesprūst.

Ja arī Tu savai virtuvei meklē jaunu tvaika nosūcēju, ielūkojies mūsu, PROF.LV, piedāvājumā – esam Latvijā lielākais būvmateriālu e-veikals/noliktava Latvijā. Tas atspoguļojas arī tvaika nosūcēju piedāvājumā, jo šeit atradīsi vairākus desmitus ļoti dažādus tvaika nosūcējus jebkurai virtuvei. Izvēlies piemērotāko modeli, veic pasūtījumu, un par pārējo ļauj parūpēties mums!